Bariery administracyjne powodują, że przedsiębiorcy, a w szczególności ci, dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą, maja przed sobą ciężka i wyboistą drogę. Związek Rzemiosła Polskiego proponuje rozwiązania, które pozwolą przedsiębiorcom na sprawniejsze funkcjonowanie na rynku.
Prace nad ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dobiegają końca. ZRP od samego początku włączał się w działania Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” ds. związanych z ograniczaniem biurokracji, wskazując rozwiązania, które ułatwiałyby funkcjonowanie sektora MŚP. W piśmie przesłanym do Przewodniczącego Komisji Adama Szejnfelda Związek Rzemiosła Polskiego, zebrał wszystkie dotychczasowe postulaty.
Jednym z największych problemów, na który skarżą się przedsiębiorcy są przepisy dotyczące zasad rozliczania podatku od nabycia i użytkowania środków transportu. Łączy się to z wciąż zmienianymi i skomplikowanymi przepisami w zakresie podatku VAT. Podkreślony został również postulat dotyczący ograniczenia niekontrolowanego wzrostu opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, które stały się sporym zagrożeniem dla małych firm.
Przypomniane zostały także inne, nie mniej ważne kwestie, takie, jak: nie honorowanie przez organy administracji publicznej pełnomocnictw ogólnych, zlikwidowanie uciążliwego systemu składania wniosków o przywrócenie terminu płatności składki na ubezpieczenie chorobowe, czy postulat zwolnienia z podatku świadczeń socjalnych udzielanych pracownikom przez pracodawców.
Związek Rzemiosła Polskiego wyraził również nadzieję, że projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych, to jedynie początek działań na rzecz ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Wszystkie postulaty i treść pisma w załączniku