Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Szkoły rzemiosła

Pierwsze szkoły niepubliczne, utworzone z inicjatywy organizacji rzemiosła, pojawiły się już 1993 r. Kolejne lata przynoszą kolejne szkoły co potwierdza zasadność i potrzebę, w kontekście zapotrzebowania społecznego, tworzenia rzemieślniczych szkół zawodowych i jest wyrazem rosnącego zaangażowania rzemiosła w obszar edukacji.

Cechy lub izby rzemieślnicze coraz częściej decydują się na podjęcie trudu tworzenia szkół niepublicznych. Najważniejszym argumentem przemawiającym za nauką zawodu, w formule oferowanej przez rzemiosło jest relacja mistrz-uczeń. Przemienne kształcenie zawodowe - dualne oznacza łączenie praktyki u rzemieślnika, zorganizowanej na podstawie umowy o pracę z nauką teoretyczną w szkole i z oczywistą rolą cechu jako organizacji pośredniczącej.

Obecnie działa 38 rzemieślniczych szkół zawodowych, w których kształci się blisko 6 tys. uczniów. W szkołach tych zatrudnienie znajduje  1132 nauczycieli. Do tej pory mury tych szkół opuściło ponad  14 tys. absolwentów. 

Pobierz informator

związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018