Stanowisko ZRP do proj. ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców i Rzecznika

Związek Rzemiosła Polskiego odniósł się do projektu ustawy o powołaniu Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzecznika Przedsiębiorców. Zdaniem prezesa ZRP Jerzego Bartnika powielanie już istniejących instytucji o tym samym zakresie działania nie jest potrzebne, tym bardziej, że narażą budżet Państwa na dodatkowe koszty.

Należałoby się zastanowić czy intencją wnioskodawców projektu ustawy nie jest skonfliktowanie środowiska przedsiębiorców i rozproszenia ich na mniejsze organizacje celem braku jednego silnego partnera po stronie przedsiębiorców. Najważniejszą kwestią dla strony rządowej, ministra do spraw gospodarki, powinno być natomiast lepsze wykorzystanie potencjału już istniejących instytucji takich jak. Rada Dialogu Społecznego.

Najważniejszą kwestią dla strony rządowej, ministra do spraw gospodarki, powinno być natomiast lepsze wykorzystanie potencjału już istniejących instytucji takich jak. Rada Dialogu Społecznego. Nowo powołana instytucja będzie powielać  zadania sprawnie realizowane przez inne instytucje jednak nie docenianie i lekceważone przez stronę rządową. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego ochrona przedsiębiorców jest jak najbardziej potrzebna, jednak  powodem większości kłopotów przedsiębiorców nie jest brak Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz  Rzecznika Przedsiębiorców, ale  skomplikowane i często zmieniane przepisy prawne, które są uchwalane w ostatnim czasie bez zachowania jakichkolwiek procedur i łamaniem zapisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dziennik Ustaw poz. 1240) art. 5 ust. 1. Negatywne nastawienie urzędników administracji państwowej oraz  ich decyzje są w stanie skutecznie zniszczyć przedsiębiorcę i doprowadzić do upadłości całą organizację  zrzeszającą tego przedsiębiorcę.

Treść wystąpienia: