„Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany warunków przechowywania paragonów fiskalnych okażą się niekorzystne dla wielu małych firm – uważa Związek Rzemiosła Polskiego, który nie akceptuje tych rozwiązań” – czytamy w Puls Biznesu.
„Związek odniósł się we wtorek do projektu rozporządzenia resortu finansów, zgodnie z którym przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać papierowych wydruków paragonów fiskalnych. Kopie paragonów będzie można archiwizować na nośnikach informatycznych, co – według MF – pozwoli ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie przedsiębiorcy muszą przechowywać papierowe wydruki paragonów przez co najmniej pięć lat. Tymczasem już po kilku miesiącach paragony blakną i stają się nieczytelne. Często zajmują też znaczne powierzchnie magazynowe, szczególnie w przypadku dużych firm”.
„Większość małych firm nie skorzysta z proponowanych rozwiązań, głównie z powodu kosztów, a także specyficznych warunków instalacji kas (np. w taksówkach i w handlu bazarowym)”.
„Według ZRP, dla tej grupy MF zakłada dodatkowe obostrzenia. Chodzi m.in. o zapisany w rozporządzeniu wymóg „przestrzegania warunków przechowywania tych dokumentów, które gwarantują zachowanie ich w formie czytelnej”.