Interna.pl: To niekorzystne dla małych

„Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany warunków przechowywania paragonów fiskalnych okażą się niekorzystne dla wielu małych firm – uważa Związek Rzemiosła Polskiego, który nie akceptuje tych rozwiązań” – dowiadujemy się z Portalu Interna.pl.

„Związek odniósł się we wtorek do projektu rozporządzenia resortu finansów, zgodnie z którym przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać papierowych wydruków paragonów fiskalnych. Kopie paragonów będzie można archiwizować na nośnikach informatycznych, co – według MF – pozwoli ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej”.

„W ocenie Związku, rozporządzenie MF będzie oznaczać „pogorszenie dotychczasowych warunków uciążliwego przechowywania kopii dokumentów fiskalnych (…) poprzez wyraźne obarczenie podatnika odpowiedzialnością za ich przechowanie w formie czytelnej”.

„Większość małych firm nie skorzysta z proponowanych rozwiązań, głównie z powodu kosztów, a także specyficznych warunków instalacji kas (np. w taksówkach i w handlu bazarowym)”.

„- Większość podatników, z uwagi na niewielką skalę działalności, nie zdecyduje się wymienić posiadanych kas fiskalnych na znacznie droższe, nie objęte już ulgą podatkową – nowe kasy, wyposażone w dodatkowe funkcje, umożliwiające sporządzanie kopii paragonów – na informatycznych nośnikach danych – podają rzemieślnicy zrzeszeni w Związku”.