Puls Biznesu: Zapłacić czy uregulować?

Obowiązujące od tego roku przepisy nakazują przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie płatności i jest dłużnikiem, skorygować-na jego niekorzyść-wysokość kosztów prowadzenia działalności oraz odliczeń w podatku od towarów i usług.

Jeśli zaś dłużnik tego nie zrobi może się liczyć z dodatkowymi obciążeniami VAT. Problem polega na tym, że ustawa nie reguluje pojęcia „uregulowania płatności”. Pojawia się co raz więcej pytań na ten temat, zwłaszcza w kontekście ustawy o CIT (czy można rozumieć „uregulowanie płatności” zgodnie z nią).

Ministerstwo Finansów zaopiniowało problem: w regulacjach wprowadzonych wspomnianą ustawą, mających na celu zdyscyplinowanie dłużników do płacenia swoim kontrahentom, nie używa się pojęcia „uregulowanie płatności”. W przypadku ustaw o podatkach dochodowych pojawiły się sformułowania „uregulowanie kwoty” bądź „uregulowanie zobowiązania”, a w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) „uregulowanie należności”. W ocenie resortu znaczenie tych zwrotów nie budzi wątpliwości. W związku z tym kontrahenci sami decydują o sposobie regulowania wzajemnych zobowiązań. Fiskusa, który może nałożyć sankcję za zatory płatnicze, interesuje tylko, czy wierzyciel został zaspokojony

Więcej:pb.pl
Iwona Jackowska
31.01.2013
LINK