Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło realizację projektu badawczego „Polityka II Szansy”, którego wyniki mają posłużyć programowaniu działań mogących przeciwdziałać upadłości przedsiębiorców oraz dania kolejnej szansy firmom ponownie rozpoczynającym działalność, po doświadczeniu porażki biznesowej.
W związku z realizacją projektu odbyła się konferencja ekspercka z przedstawicielami Związku Rzemiosła Polskiego: dyrektorem generalnym Maciejem Prószyńskim , oraz dyrektorem zespołu rozwoju przedsiębiorczości Elżbietą Lutow. Ze strony Pracowni Badawczej Monitor (PBM) działającej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki spotkanie poprowadził Tomasz Jagusztyn-Krynicki.
Przedstawiciele ZRP zwrócili uwagę na kilka kwestii związanych z problemem upadłości przedsiębiorstw z sektora MSP. Procedury prawa upadłościowego i naprawczego w zasadzie nie dotyczą małych firm rzemieślniczych. Jeśli większa firma przeżywa trudności, to najczęściej staje się przedmiotem zainteresowania władz lokalnych, z uwagi choćby na to, że jest dużym pracodawcą i spowoduje to konkretne problemy na lokalnym rynku pracy. Firmy większe – prędzej mogą liczyć na pomoc publiczną, np. ze środków Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które w zasadzie bywają niedostępne dla przedsiębiorstw rzemieślniczych. Przykładem są instrumenty pakietu antykryzysowego, z których prawie nie korzystały mikroprzedsiębiorstwa. Odrębny problem stanowią fundusze unijne, z których także w niewielkim zakresie korzystają firmy rzemieślnicze.
W rozmowie przewijał się także temat głównych barier prowadzenia działalności, wśród których wymieniano nieprzychylną rzemiosłu politykę samorządów, obciążających drobne firmy usługowe ale i handlowe bardzo wysokimi czynszami za lokale komunalne oraz równie wysokimi opłatami z tytułu wieczystego użytkowania gruntów i podatkami od nieruchomości.
W opinii przedstawicieli ZRP – państwo, programując zmiany w pomocy publicznej na ratowanie przedsiębiorstw powinno przede wszystkim brać pod uwagę plan restrukturyzacyjny tej firmy (dobry pomysł na wyjcie z trudności) a pomoc na „nowy start” powinna być raczej udzielana firmom, które mają dłuższą historię działalności przed porażką biznesową, niż takim, które działały na rynku bardzo krótko i często ponownie zamierzają się ubiegać się o pomoc publiczną.