„Kratka” z VAT-em, czy bez VAT-u

Rząd nadal mocuje się z przepisami dotyczącymi odliczania VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką”. Rada Ministrów nie zgodziła się na rozwiązania czasowo ograniczające pełne odliczanie VAT-u od ich nabycia i eksploatacji. Ustawa o VAT wróciła do Ministerstwa Finansów z prośbą o ponowne jej przeanalizowanie i przedstawienie innych rozwiązań.

Już w połowie września Związek Rzemiosła Polskiego przesłał do MF pismo z propozycjami rozwiązań dotyczącymi odliczeń VAT dla samochodów firmowych. Zdaniem Związku różnicowanie samochodów firmowych w uprawnieniach do odliczania VAT, to nierówne traktowanie podatników.
Dlatego, w opinii ZRP możliwością pełnego odliczania VAT – w tym także od paliwa – należy objąć wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a nie tylko tych z kratką.

Związek podziela pogląd Ministerstwa Finansów, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza preferencje w rozliczeniach podatkowych jednej grupy samochodów, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni się lub różni się minimalnie od samochodów osobowych. ZRP oczekuje propozycji rozwiązań znoszących tę nierówność.

Nie przewiduje się na razie zmian przepisów dotyczących zasad opodatkowania samochodów firmowych wykorzystywanych przez pracowników do celów prywatnych. Na dzień dzisiejszy brakuje dobrych regulacji tej kwestii, co skłania urzędników do stosowania niejednolitej praktyki podatkowej. ZRP uważa, że zachodzi konieczność zmiany tych przepisów.


Stanowisko ZRP w sprawie ustawy VAT od samochodów firmowych w załączniku.