Dzięki obowiązkowi comiesięcznego składania plików JPK organy podatkowe zyskały większy dostęp do danych, a systematycznie rozbudowywane narzędzia pozwalają na analizę nieprawidłowości, które występują u podatników – podaje Ministerstwo Finansów.
Aby pomóc przedsiębiorcom uniknąć problemów z nierzetelnymi transakcjami w VAT, ministerstwo informuje jak się ich wystrzegać. Przede wszystkim przedsiębiorca jest zobligowany do kontrolowania i weryfikacji, z kim prowadzi transakcje. Należy dochować należytej staranności zarówno przy zbieraniu informacji o kontrahencie, jak i przy każdej czynności transakcyjnej. W zbieraniu informacji przydatne będą rejestry CEIDG, KRS oraz REGON. Dodatkowo należy sprawdzić status podmiotu w VAT – na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Ważna jest również informacja czy dany podmiot daje rękojmię rzetelnego prowadzenia działalności.
Konsekwencją nielegalnych transakcji może być wykreślenie z urzędu z rejestru jako podatnika VAT, wymierzenie sankcji w wysokości 30 i 100 procent, kara pozbawienia wolności do 25 lat czy grzywna do 6 mln zł.
Resort finansów ze względu na dotkliwe konsekwencje jakie może ponieść podatnik, przestrzega przez zawieraniem transakcji o wątpliwym charakterze. Jednocześnie zachęca podatników do samodzielnego korygowania ewentualnych nieprawidłowości w deklaracjach podatkowych jeszcze przed wykryciem ich przez właściwy organ.
Więcej: LINK