Gazeta Wyborcza: Nowelizacja prawa autorskiego trafi do Trybunału Konstytucyjnego?

„Grupa operatorów kablowych oraz platform cyfrowych prosi rzecznika praw obywatelskich o zaskarżenie nowelizacji prawa autorskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Cyfra+, Cyfrowy Polsat, Grupa TP oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzeszająca operatorów sieci kablowych zwalczają nowelę prawa autorskiego od kilku miesięcy. Teraz popierają je Krajowa Izba Gospodarcza oraz Związek Rzemiosła Polskiego” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

„Chodzi o wieloletni spór dotyczący ustalania wysokości tantiem, które operatorzy płacą organizacjom reprezentującym twórców (jak np. ZAiKS, STOART czy SFP). Wcześniej były one ustalane w oparciu o tzw. tabele stawek minimalnych, ale w 2006 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że system ten stawia organizacje zbiorowego zarządzania w uprzywilejowanej pozycji, i zniósł tabele. Operatorzy zaczęli negocjować wysokość stawek z organizacjami twórców i podpisywać indywidualne umowy.
Po nowelizacji prawa autorskiego, która weszła w życie 21 października, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi znowu będą mogły ustalać własne tabele. Gdyby operator nie zgadzał się z narzuconymi stawkami, może zaskarżyć je do sądu, ale nie może złożyć własnych propozycji.”

„Według mec. Karola Kucha z kancelarii Grynhoff, Woźny, Wspólnicy, nawet, jeśli rzecznik praw obywatelskich przychyli się do wniosku operatorów i zaskarży – niekonstytucyjne ich zdaniem – przepisy, na ewentualny wyrok Trybunału w tej sprawie trzeba będzie czekać około dwóch lat”

Więcej: gospodarka.gazeta.pl/
26.10.2010
LINK