Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przyjęła projekt nowego Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Propozycje nie są jeszcze ostatecznym projektem ustaw. Dotychczas obowiązujący kodeks ma już ponad 40 lat i pomimo wielokrotnych nowelizacji ciągle nie nadąża za ciągłymi zmianami gospodarczymi. Propozycja jest efektem 18 miesięcy działalności Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Teraz projekt trafi do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie do Rady Dialogu Społecznego, gdzie będzie się toczyć dalsza dyskusja – podaje portal Business Insider.pl.
W zaproponowanych rozwiązaniach znalazły się m.in. nowe rodzaje umów o pracę, takie jak umowa o pracę sezonową, umowa o pracę dorywczą czy umowa o pracę tzw. nieetatową, a podstawą zatrudnienia mają być umowy o pracę lub samozatrudnienie. W propozycjach znalazło się również rozwiązanie umożliwiające dodatkową pracę na umowę-zlecenie, maksymalnie do 32 godzin w miesiącu. Pomimo zmian dotyczących urlopów komisja uznała, że nie ma potrzeby wporwadzania zmiany w przypadku urlopów na żądanie.
– Prof. Jakub Stelina, pracujący w komisji nad zbiorowym prawem pracy, mówił o potrzebie ożywienia dialogu społecznego: „Istotą zbiorowego prawa pracy jest to, że partnerzy społeczni w drodze dialogu kształtują własne relacje, w tym relacje zatrudnienia. Głównym wynikiem tego dialogu powinny być układy zbiorowe pracy „ – podaje portal Business Insider.pl.
Więcej: LINK