Przedstawiciele trzech izb rzemieślniczych: z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa spotkali się z posłami, senatorami i europosłami z regionu Małopolski. Omawiano kwestie kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstw z sektora mikro i MŚP, zwłaszcza firm rzemieślniczych.
Na konferencji 31 lipca Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości nawiązał do wciąż powracającego tematu ustawy o samorządzie gospodarczy. W wielu krajach europejskich przynależność firm do samorządu jest obligatoryjna i takie wzorce należy przyjmować także w Polsce. Silne organizacje związkowe oraz zrzeszenia pracodawców dają szanse na skuteczniejsze prowadzenie dialogu społecznego.
W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi podnoszono kwestię nie spełnianych obietnicy wyborczych. Janusz Kowalski zwrócił uwagę na fakt, że tuż przed wyborami politycy chętnie spotykają się z przedstawicielami sektora mikro i MŚP, jednak po wygranych wyborach nie spełniają złożonych obietnic i firmy pozostają same ze swoimi problemami.
Omawiano również tematykę szkolnictwa zawodowego. Kwestia ta powraca przy każdym spotkaniu polityków z przedsiębiorcami ponieważ nadal nie ma satysfakcjonującego systemu, który pozwoliłby na kształcenie wykfalifikowanych kadr dla gospodarki. Rzemieślnicy zwrócili uwagę, że cały czas padają ze strony rządzących deklarację o wsparciu dla szkolenia dualnego i chęć jego promowania oraz rozwoju, jednak nie idą za tym konkretne działania. Szkolenie dualne jest prowadzone w rzemiośle od setek lat, jednak na szkolenie ucznia rzemieślnicy dostają znacznie mniejsze dofinansowanie niż placówki publiczne. Przedstawiciele rzemiosła wyrazili ponownie zaskoczenie niechęcią państwa do wspierania systemu kształcenia dualnego, który już z powodzeniem funkcjonuje.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem prasowym:
LINK
LINK