Już po raz 17. wystawcy z ponad 40 krajów świata zjechali do Gdańska – bursztynowej stolicy by zaprezentować swoje wyroby jubilerskie. Jak mówią uczestnicy i kreatorzy mody – to największa impreza bursztynnicza na świecie, która wyznacza światowe trendy mody.
W marcu każdego roku w Gdańsku goszczą najzdolniejsi rzemieślnicy i artyści pracujący w bursztynie i kamieniach szlachetnych. W tym roku wśród gości znaleźli się projektanci z Hiszpanii, Meksyku, Kanady. Gościem specjalnym targów Amberif był Max Laurent De Cock z Royal Academy of Arts z Antwerpii, designer który pracuje m.in. z bursztynem.
Nieodłącznym elementem każdej edycji targów są liczne imprezy towarzyszące, w tym m.in. konkursy.
Najpopularniejszym konkursem jest Amberif Design Award (ADA), którego celem jest szeroka promocja bursztynu jako naturalnego tworzywa jubilerskiego o wyjątkowych właściwościach. Podczas targów zostały wręczone nagrody zwycięzcom. Dodatkowo przeprowadzono m.in.: konkurs wzorniczy Mercurius Gedanensis, w którym wyłonione zostały najciekawsze wyroby targów oraz otwarty dla wszystkich wytwórców konkurs Bursztyn w Rzemiośle, w którym najwyższe miejsca zajęli: Maciej Łobocki za pracę Symbol Władzy oraz Paweł Waś za pracę Bryły geometryczne w biżuterii. Tradycyjnie studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przyznają Bursztynową Kulę dla najlepszego projektu biżuterii prezentowanego na targach.
Najważniejszym jednak wydarzeniem całych targów jest Wielka Gala Mody i Bursztynu. To wytworne, wieczorne widowisko złożone z pokazów ubiorów i biżuterii, w większości zaprojektowanych specjalnie na tę okazję. Prezentowane tam zestawy często są wizją wyobraźni artystów, w których można znaleźć wiele inspiracji i wskazówek do rozwoju mody jubilerskiej.
Podobnie jak w roku ubiegłym, na tej prestiżowej imprezie zaprezentowała się Ogólnopolska Komisja Rzemiosł Artystycznych Związku Rzemiosła Polskiego. Stoisko prezentowało najwyższej jakości wyroby rzemiosła artystycznego. W tegorocznej edycji swoje prace wystawili m.in.: Adam Gołembowski, Grzegorz Słomka, Leokadia Świderska-Trebel, Janusz Nabiałek, Olga Werbeniec, Małgorzata Grzelak, Julia Drozd-Podbielska, Andrzej i Grzegorz Strusińscy. Nowością na stoisku były pokazy wirażu i artystycznego zdobienia ciała zaprezentowane przez Elenę Małecką i Jolantę Pełkę.