Ministerstwo Gospodarki: Rząd przyjął rekomendacje strony społecznej dla pakietu antykryzysowego

„– Rząd pozytywnie odniósł się do propozycji działań antykryzysowych uzgodnionych przez pracodawców i związki zawodowe. To ważny sygnał, który pokazuje, że w tych trudnych czasach możemy liczyć na konstruktywny i owocny dialog trójstronny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, która odbyła się 31 marca br. w KPRM” – czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Gospodarki.

„Strona społeczna przekazała Radzie Ministrów 13 ustaleń, zakładających m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy, ograniczenie umów na czas określony oraz zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników”.

„Jak poinformował premier Donald Tusk, kierunek proponowanych przez stronę społeczną rozwiązań, jest zgodny z filozofią działania rządu na czas kryzysu. Najważniejsze z nich to elastyczność rozwiązań dotyczących czasu pracy i ochrony miejsc pracy zagrożonych zwolnieniami grupowymi”.

„W przypadku czasu pracy chodzi przede wszystkim o wprowadzenie 12-miesięcznego cyklu rozliczeniowego. – W okresie kryzysu gospodarczego pracownicy pracowaliby krócej, a gdy kryzys minie – dłużej – wyjaśnił premier. Czas pracy byłby rozliczany po upływie 12 miesięcy, a pensja pracowników przez cały czas pozostawałaby taka sama”.

„Rząd jest również gotów wesprzeć bezpieczeństwo miejsc pracy. – Przyjmujemy zgłoszony przez stronę społeczną punkt, który można określić jako „płatne postojowe” – poinformował prezes Rady Ministrów. Koszty wynagrodzenia postojowego ponosiliby wspólnie pracodawcy i rząd, dzięki czemu firmy nie musiałyby zwalniać pracowników zagrożonych grupowymi zwolnieniami. – Byłaby to forma dogodnej pożyczki spłacanej np. w postaci zwiększonej składki na fundusze społeczne, w dogodnym dla firmy czasie – dodał”.

„Wicepremier Pawlak podziękował ministrom Jolancie Fedak i Michałowi Boniemu za przygotowanie rekomendacji dla propozycji strony społecznej. – Dzięki temu partnerzy społeczni mają dziś pewność, że w tych 13 sprawach mamy podobne spojrzenie i poszukujemy kompromisowych rozwiązań – powiedział. Zdaniem premiera Tuska pokazuje to, że wszystkie strony dialogu są w stanie oddać coś ze swoich przywilejów po to, by skutecznie ratować miejsca pracy”.

31.03.2009