Wnp.pl: KT: dyskusja o zmianach w OFE przesunięta na 3 grudnia

„Dyskusja w Komisji Trójstronnej o zmianach w OFE, proponowanych przez zespół ministra Michała Boniego, została przesunięta z 25 listopada na 3 grudnia. Boni powiedział w sobotę PAP, że nie wszystkie instytucje i organizacje oceniające projekt przesłały już swe opinie. „Część oceniających jeszcze nie nadesłała uwag. Wszystkie te, które dotrą, będą analizowane, nawet jeżeli przyjdą po terminie” – powiedział Boni.” – czytamy na portalu wnp.pl.

„Termin konsultacji społecznych w sprawie założeń nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowanych przez zespół Boniego, upłynął w piątek. Dyskusja na temat tychzałożeń w Komisji Trójstronnej planowana była na 25 listopada.”
 
„Z informacji, jaką otrzymała PAP w poniedziałek z Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że termin posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych KT ws.zmian w OFE został przełożony o ponad tydzień. Obecnie jest ono planowane na 3 grudnia.”

„”Przyczyną przełożenia terminu posiedzenia zespołu ubezpieczeń był wniosek ministra Boniego, by mógł on mieć więcej czasu na zebranie brakujących opinii w ramach konsultacji, a także na gruntowneprzygotowanie odpowiedzi na pytania zadawane przez partnerów społecznych z Komisji, których jest bardzo dużo” – powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący zespołu ubezpieczeń KT prof. Jan Klimek.”

„Zgodnie z założeniami zmian organizacji i funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych – przygotowanymi przez zespół Boniego – mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałbydynamicznie, głównie w akcje. Drugi – bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Do subfunduszu A obligatoryjnie byłyby kierowane składki osób mających mniej niż 40 lat. Starsi mogliby wybrać międzysubfunduszem A, a obecnym, tzw. B, inwestującym w sposób mieszany – w akcje i obligacje. Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki byłyby przekazywane do subfunduszu C.”

„Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE – do 2,3 proc. (obecnie 2,7 proc.), a od 2012 r. – do 2 proc. W założeniach jest też mowam.in. o likwidacji – od 1 stycznia 2014 r. – akwizycji na rzecz OFE.”

„Uwagi do założeń przesłały do KPRM m.in.: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Związek Rzemiosła Polskiego, Giełda Papierów Wartościowych, NBP, ZUS, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Polska Izba Ubezpieczeń, resorty rolnictwa, pracy.”

Więcej: wnp.pl
LINK
22.11.2010