TVP INFO: Lewiatan oczekuje stanowczości ws. emerytur pomostowych

„– Oczekujemy od rządu i parlamentu determinacji we wprowadzaniu projektu emerytur pomostowych – powiedziała prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz. – Jeżeli projekt nie zostanie przyjęty w obecnym kształcie, wprowadzenie euro w 2012 roku nie będzie możliwe – oceniła”.

„– Rząd założył ograniczenie emerytur pomostowych, to jest skala 20 mld zł – powiedziała Bochniarz. Zmniejszą się wypłaty, a zwiększą wpłaty z tytułu składek ubezpieczeniowych czy zdrowotnych – dodała. Według PKPP Lewiatan, projekt rządowy pozwoli zaoszczędzić docelowo 11 mld zł rocznie”.

„Bochniarz zaznaczyła, że konieczne jest przyjęcie rządowego projektu w tym roku i „zamknięcie tego systemu”. W przeciwnym razie zrównoważenie finansów publicznych będzie niemożliwe”.

„Jej zdaniem projekt rządowy jest „dobrym kompromisem”. Przypomniała, że początkowo eksperci medycyny pracy uznali, że w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach pracuje około 130 tys. osób. – Po wielu debatach doszliśmy do podwojenia tej liczby do 260 tys. Nie jest tak, że nie było dyskusji; szliśmy też na ustępstwa – zaznaczyła Bochniarz”.

„Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Jeremi Mordasewicz powiedział, że wprowadzenie projektu będzie oznaczało, że na rynku pracy pozostanie o 600 tys. osób więcej, co zwiększy PKB o 4 proc., czyli o 50 mld zł. – W ciągu 10 lat, nie w ciągu roku, bo dochodzenie do tego stanu będzie trwało – powiedział”.

Więcej: TVP INFO

TVP INFO
03.11.2008