Komisja Europejska przedstawi wkrótce ostateczne propozycje dotyczące Aktu o jednolitym rynku. Stanowisko odnośnie wstępnego projektu tego dokumentu przygotował Związek Rzemiosła Polskiego.
27 października 2010 roku Komisja Europejska opublikowała Komunikat KOM(2010)608 „W kierunku Aktu o jednolitym rynku. W stronę społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności”. Po czteromiesięcznym okresie konsultacji, najprawdopodobniej na wiosnę 2011 roku Komisja przedstawi zweryfikowane i doprecyzowane propozycje działań.
ZRP podziela opinię KE, że jednolity rynek europejski powinien oferować przedsiębiorcom możliwe najlepsze warunki do transgranicznego świadczenia usług oraz wymiany towarów, a tym samym gwarantować warunki wspierające i przygotowujące przedsiębiorców do dynamicznego rozwoju.
Zdaniem Związku stworzenie sprawnie funkcjonującego europejskiego rynku uzależnione jest w ogromnym stopniu od likwidacji istniejących różnic w rozwoju pomiędzy regionami UE i zapewnienia spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej. Dlatego działania na rzecz wzmacniania rynku wewnętrznego nie mogą być realizowane w oderwaniu od polityki spójności, a instrumenty tej polityki muszą wspierać działania związane z budową rynku wewnętrznego.
Komisja Europejska powinna też w swoich propozycjach uwzględnić rezultaty wdrażania programu Small Business Act. Przyczyniłoby się to do zainicjowania działań wychodzących naprzeciw rzeczywistym potrzebom europejskich przedsiębiorstw – często specyficznym i bardzo zróżnicowanym.
ZRP oczekuje od Komisji Europejskiej zajęcia się również problemami w handlu zewnętrznym. Polscy przedsiębiorcy chcą większej ochrony przed nieuczciwą konkurencją ze strony dostawców z krajów trzecich oraz nieuczciwymi praktykami handlowymi.
Formułując ostateczny kształt planu działań na rzecz wzmocnienia jednolitego rynku, Komisja Europejska nie może też nie uwzględnić kontekstu kryzysu gospodarczego i finansowego, z którego skutkami nadal boryka się gospodarka europejska. ZRP postuluje, aby szczególny nacisk położyć na kwestie konkurencyjności i wzrostu oraz na reformy mające na celu zapewnienie rozwoju gospodarki europejskiej oraz stabilności budżetów i gospodarek poszczególnych państw członkowskich.
Wśród propozycji KE poparcie Związku Rzemiosła Polskiego zyskały m.in. koncepcja unijnego patentu wraz z jednolitym systemu sądowego rozwiązywania sporów, a także idea europejskich ram kwalifikacji.
Tekst stanowiska ZRP w załączniku.