Płynność finansowa organizacji MŚP w drugiej fazie kryzysu COVID

Płynność finansowa jest głównym problemem dla MŚP w drugiej fazie kryzysu COVID-19 – powiedział G. Huemer, dyrektor ds. Polityki Gospodarczej i Podatkowej SMEunited podczas spotkania internetowego z EFAA (Europejska Federacja Księgowych i Audytorów MŚP). Celem webinarium, które odbyło się 15 września br., było omówienie i wskazanie rozwiązań dla organizacji MŚP, które mogą napotkać nowe problemy w najbliższych miesiącach.

Jak dotąd pierwsza faza pandemii wpłynęła na płynność finansową organizacji MŚP, dla których przeznaczono środki krajowe i europejskie – powiedział G. Huemer.

G. Huemer podzielił się prognozami ekspertów, że wskaźniki niewypłacalności wzrosną pod koniec 2020 r. lub w pierwszym półroczu 2021 r., a niskie wskaźniki kapitału własnego obniżą zdolność kredytową przedsiębiorstw.

Jednocześnie G. Huemer zasugerował kilka możliwych rozwiązań mających na celu wzmocnienie płynności finansowej organizacji MŚP. Konkretnie zwrócił uwagę na możliwość ponownej kapitalizacji instrumentami prywatnymi i publicznymi, zapewnienie instrumentów quasi-kapitałowych, potrzebę restrukturyzacji przedsiębiorstw, rekompensatę kosztów stałych i uproszczenie procedur dotyczących płynności finansowej.

Niektóre z tych środków są w przygotowaniu na szczeblu europejskim – powiedział G. Huemer. Ponadto przypomniał o właściwym wykorzystaniu funduszy regionalnych i Funduszu Spójności a także realizacji planu antykryzysowego.

Źródło: SMEunited