Osoby , które prowadzą działalność gospodarczą będą płacili na ubezpieczenie zdrowotne 224,24 zł miesięcznie. Senat zajmie się dziś nowelizacją z 23 stycznia 2009 r.ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o wyrównanie wysokości składki zdrowotnej osób opłacających ją z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Większość przedsiębiorców odprowadza tylko ją, gdyż społecznie jest ubezpieczona z innego tytułu. Zmiana dotyczy ok. 1,6 mln osób – czytamy w Rzeczpospolitej.
Wszystko wskazuje na to, że Senat przyjmie ustawę bez poprawek. To zaś oznacza, że podstawa wymiaru składki zdrowotnej będzie równa przez cały rok (nie będzie się zmieniać co trzy miesiące, jak dziś). Wyniesie ona 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego (nie zaś w poprzednim kwartale, jak dotychczas), łącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Od tej kwoty przedsiębiorcy będą ją płacić od stycznia do grudnia. Z tym że w tym roku zasady te będą stosowane do składek należnych od marca.
– Wyrównanie składek ułatwi wypełnianie comiesięcznych obowiązków wobec ZUS – zauważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – Liczymy, że w składanych dokumentach będzie mniej błędów. Przypominam też, że składki można płacić od zadeklarowanej kwoty wyższej od ustawowego minimum. Takie rozwiązanie wybiera ok. 5 proc. prowadzących działalność. Z tym że ma to znaczenie szczególnie dla ubezpieczenia emerytalnego – im więcej ubezpieczony wpłaci składek, tym wyższą dostanie emeryturę – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.
Więcej: Rzeczpospolita
Magdalena Januszewska
18-02-2009