W dzisiejszej gazecie Rzeczpospolita czytamy, że „urzędy skarbowe będą musiały sprawdzać płatników, czy poprawnie rozliczyli dochody pracowników, a potem samych podatników, by skontrolować ich prawo do ulg.”
„Nie ustają kontrowersje wokół najnowszej propozycji rządu, aby to pracodawcy obliczali roczny podatek dochodowy za swoich pracowników. I to z uwzględnieniem nie tylko kosztów uzyskania przychodów i zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ale także – jeśli pracownik ma do nich prawo i takie życzenie – ulgi na dzieci, użytkowanie Internetu oraz ze wskazaniem konta organizacji pożytku publicznego, na które ma trafić 1 proc. podatku, jaki będzie wynikał z takiego zeznania rocznego”. – pisze dalej Rzeczpospolita.
„Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, nowa koncepcja to autorski pomysł wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza, który w resorcie nie odpowiada za podatki, lecz m.in. za służby kontroli skarbowej.”
„Z sygnałów, jakie napływają do naszej redakcji, wynika, że nowe rozwiązanie, lansowane jako uproszczenie, wcale nim nie będzie. Nawet dla pracowników. Jeśli pracują na kilku etatach, będą musieli pamiętać o złożeniu oświadczenia o zamiarze samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. W przeciwnym razie ich urząd skarbowy otrzyma kilka deklaracji PIT-40, od każdego ich pracodawcy. Skoro bowiem płatnicy z automatu mają obliczać roczny podatek, to brak oświadczenia o samodzielnym rozliczeniu i o ulgach będzie sygnałem do rozliczenia podatnika, w dodatku z uwzględnieniem tylko kosztów podatkowych i składek.”
„Związek Rzemiosła Polskiego ujawnił wczoraj treść pisma (nr NP/31/EL/2009), jakie 1 września wysłał do wiceministra Parafianowicza. Poinformował w nim, że nie może udzielić wsparcia propozycjom zmian kreujących po stronie pracodawców dodatkowe obowiązki i koszty obsługi podatkowej wynagrodzeń zatrudnionych pracowników.”
„„W opinii środowiska rzemieślniczego zasadność proponowanych zmian budzi wątpliwości, jeśli chodzi o pracowników oraz przede wszystkim ze strony pracodawców. Jako organizacja pracodawców nie spotkaliśmy się z potrzebą wprowadzenia tego typu rozwiązań deklarowaną przez pracowników, a tym bardziej płatników podatków” – napisał Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.”
Więcej: Rzeczpospolita