Rzeczpospolita: Posłowie poprawiają absurdalne przepisy podatkowe

„Przedsiębiorcy skorygują deklarację VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Nie będą też płacić pod koniec roku podwójnych zaliczek na podatek dochodowy. Sejmowa komisja „Przyjazne państwo” przygotowała trzy kolejne projekty nowelizacji ustaw podatkowych, które mają zmienić najbardziej uciążliwe przepisy. Sejm przeprowadzi ich pierwsze czytanie już na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę, 9 lipca” – czytamy w Rzeczpospolitej.

„W projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej posłowie chcą uchylić § 3 w art. 81b tej ustawy. Uniemożliwia on korektę deklaracji VAT po zakończeniu kontroli urzędu skarbowego. Jeśli więc urząd wykryje jakieś nieprawidłowości w rozliczeniach firmy, musi wszcząć postępowanie i w jego efekcie wydać decyzję. Co ciekawe, sytuacja podatnika zależy od tego, kto przychodzi z kontrolą”.

„- Projekt nowelizacji wyrównuje warunki stawiane podatnikom rozpoczynającym działalność i ją kontynuującym. Obecne zróżnicowanie jest niesprawiedliwe i stawia w gorszej sytuacji firmy funkcjonujące ponad rok. To dobrze, że komisja zdecydowała się na spełnienie postulatów środowiska rzemieślników – powiedziała „Rz” Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego”.