Onet.pl: Niemcy: pilnie potrzeba 400 tys. fachowców

„W wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika „Rheinische Post” przedstawiciel pracodawców w radzie nadzorczej niemieckiej Federalnej Agencji Pracy (BA) Peter Clever poparł zamiar zwiększenia zatrudnienia zagranicznych fachowców w Niemczech” – czytamy na Portalu Onet.pl.

„By zrównoważyć niedobór fachowców, w ciągu najbliższych pięciu lat potrzeba będzie kilkuset tysięcy wykwalifikowanych imigrantów” – powiedział Clever. Jego zdaniem rozważane przez niemiecki rząd ułatwienia w dostępie obcokrajowców do rynku pracy byłyby tutaj tylko „pierwszym krokiem”.

„Minimalna granica dochodu, powyżej której cudzoziemiec z wyższym wykształceniem nie potrzebuje badania swej przydatności przez BA, powinna zostać obniżona do 45 tysięcy euro (rocznie)” – zaznaczył Clever. Niemiecki rząd chce zmiany tego limitu z obecnych 86,4 tys. euro do 63,6 tys”.

„Wypowiadając się dla wtorkowego wydania dziennika „Berliner Zeitung”, przewodniczący Niemieckiej Rady Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) Ludwig Georg Braun zachęcił rząd do większej odwagi w kwestii zatrudniania cudzoziemców. Jak zaznaczył, z zagranicy powinni przybywać zarówno wykwalifikowani pracownicy, jak i uczniowie do nauki zawodu. Według Brauna łączny deficyt fachowców sięga w Niemczech 400 tys. Osób”.