Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 06/07/2008

Gazeta.pl: Niemcy chcą werbować wykwalifikowanych pracowników z zagranicy

"Rząd w Berlinie chce ułatwić obcokrajowcom o wysokich kwalifikacjach zawodowych podejmowanie pracy w Niemczech - informuje w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel"" - czytamy na Portalu Gazeta.pl.

"Według niego, minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble i szef resortu pracy Olaf Scholz przedłożyli w minionym tygodniu kierownictwom koalicyjnych partii CDU/CSU i SPD odpowiedni "plan działań", mający służyć pozyskaniu za granicą wykwalifikowanej siły roboczej".

"Plan przewiduje otwarcie rynku pracy dla "wszystkich ludzi z wykształceniem akademickim z krajów trzecich". Absolwenci szkół wyższych oraz pracownicy fachowi mieliby otrzymywać prawo stałego pobytu już po dwuletnim okresie pracy w Niemczech - pod warunkiem, że była ona zgodna z ich wykształceniem".

"Tymczasem firmy za Odrą coraz częściej apelują o zniesienie ograniczeń, uskarżając się na brak rąk do pracy w niektórych branżach. Związek Niemieckiego Rzemiosła (ZDH) zamierza w przyszłości werbować chętnych do przeszkolenia zawodowego z Polski i Czech".

"Na wschodzie (Niemiec) sytuacja jest dramatyczna. Do 2011 roku liczba ubiegających się o szkolenie młodych ludzi spadnie tam o połowę" - powiedział Schleyer.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018