Rzeczpospolita: Obuwniczy konflikt o cła

„Większość krajów członkowskich Unii opowiedziała się za zniesieniem ceł antydumpingowych na obuwie z Azji. Bruksela nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie. Jeśli cła znikną, ucierpią polskie firmy” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Wczoraj nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o utrzymaniu lub zniesieniu ceł antydumpingowych na skórzane obuwie importowane z Chin i Wietnamu. W głosowaniu na posiedzeniu komitetu przedstawicieli państw członkowskich dziesięć krajów poparło propozycję Komisji Europejskiej, która chce przedłużenia ceł o kolejne 15 miesięcy, 15 krajów się jej sprzeciwiło, a dwa się wstrzymały. Nie przesądziło to decyzji. Komisja Europejska zapowiedziała, że podda swoją propozycję pod głosowanie na posiedzeniu ministrów UE w przyszłym miesiącu.”

„– Mamy do czynienia z udowodnionym dumpingiem. Postępowanie Komisji Europejskiej wykazało, że dumping w krajach azjatyckich wcale się nie zmniejszył, a wręcz zwiększył w ciągu ostatnich lat. Będziemy teraz starali się przekonać inne kraje do naszych racji – podkreśla Mariusz Babral, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego, reprezentującej interesy polskich producentów.”

„Dla europejskich, w tym krajowych, firm obuwniczych zniesienie ceł może oznaczać groźbę bankructwa. Zdaniem Babrala przedsiębiorstwa już dziś funkcjonują często na progu opłacalności. Według niego średnia rentowność firm z branży powinna się utrzymywać na poziomie co najmniej 3 proc., a najlepiej żeby sięgała 6 proc. Tymczasem wynosi ona teraz zaledwie około 1,6 proc. Zniesienie ceł oznacza zaś jeszcze pogorszenie rentowności. – Konsekwencją może być zamykanie przedsiębiorstw, co moim zdaniem może następować lawinowo – mówi Babral.”

Więcej: rp.pl

Andrzej Kazimierczak

20.11.2009

LINK