Rzeczpospolita: Kratka znów wywoła boom w salonach

Ministerstwo Finansów do 1 stycznia nie zdąży przygotować nowelizacji przepisów dotyczących odliczania VAT od aut firmowych, przez co wrócą prawdopodobnie na jakiś czas stare zasady, dla przedsiębiorców znacznie korzystniejsze od obecnych. Tak zwana „kratka” pozwala na spore oszczędności przy zakupie samochodu – czytamy w dzienniku.

Trzeba się jednak śpieszyć, żeby od zakupu auta z ciężarową homologacją odpisać pełne 23 proc, a nie dozwolone obecnie 6 tyś. Zdaniem ekspertów z dziedziny motoryzacji MF potrzebuje miesiąca na przygotowanie nowych rozporządzeń, a wtedy stare, korzystne dla firm przepisy na dobre znikną.

Możliwość zaoszczędzenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych z pewnością przyciągnie do salonów licznych kupujących i chociaż część ekspertów uważa, że przepisy ze względu na wątpliwości w interpretacji, mogą jednak nie wrócić, to warto być przygotowanym na zakup nowego auta.

Jedno jest pewne: rynek czeka duże zamieszanie, które branży raczej nie pomoże. Importerzy zwracają uwagę, że część klientów firmowych, zwłaszcza tych mniejszych, już teraz wstrzymuje się z zakupami, licząc na niższe o VAT ceny w styczniu.

Więcej: rp.pl
20.12.2013
Adam Woźniak
LINK