Absurdalny przepis zmuszający darczyńców żywności do odprowadzanie VAT za przekazanie pomocy od 1 października zniknie. Bez VAT żywność na cele charytatywne będą mogły przekazywać hipermarkety, małe sklepy, warzywniaki czy piekarnie. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkach, do których obliguje ustawa.
Firmy mogą nie płacić VAT za przekazanie na cele dobroczynne żywności, jeżeli udowodnią, że darowizna faktycznie trafiła do potrzebujących.
– Do tej pory nie mieliśmy sygnałów o nadużyciach w nieodpłatnym przekazywaniu żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niemniej jednak po zmianie przepisów skala nieodpłatnych przekazań żywności podlegających zwolnieniu z VAT znacząco się rozszerzy. To może spowodować większe ryzyko nadużyć – powiedział w „Rzeczpospolita” Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. – Żeby je zminimalizować, ustawodawca od razu zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych warunków zwolnienia. Pozwoli to uszczelnić system, a jednocześnie zwiększyć wsparcie organizacji charytatywnych – zapewnił.
Nowe przepisy są wynikiem apelu przedsiębiorców i organizacji charytatywnych. Do tej pory ze zwolnień VAT mogli korzystać tylko producenci żywności. Teraz obejmą one wszystkie przedsiębiorstwa.
Organizacje będą musiały jednak prowadzić dokumentację tego jak rozdysponowana zostanie żywność i czy faktycznie trafi do potrzebujących. – Nowe obowiązki nie będą problemem – zapewnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Więcej:rp.pl
11.09.2013
Aleksandra Tarka
LINK