10 grudnia w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata: „Rynek pracy 2013 – zapaść czy chwilowe załamanie?”, której podstawę stanowiły najnowsze wyniki badań pracodawców Bilansu Kapitału Ludzkiego.
Zaledwie 14 proc. polskich pracodawców w połowie 2013 roku poszukiwało pracowników. Jednocześnie wśród tych, którzy rekrutowali, ponad 78 proc. miała trudności w znalezieniu kandydatów spełniających ich oczekiwania – wynika z najnowszych badań Bilansu Kapitału Ludzkiego, realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Wiosną 2013 r. pracodawcy znacząco ograniczyli swoje potrzeby do poziomu 550 000 osób. Jest to też najniższe zapotrzebowanie na pracowników, w obserwacjach prowadzonych od 2010 roku. Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnieniowych nastąpiło w województwie mazowieckim. W porównaniu z rokiem 2012 poszukiwanych było o około 75 000 mniej osób do pracy. Większość pracodawców (64 proc. uważa, że w najbliższych 12 miesiącach poziom zatrudnienia w ich firmach nie zmieni się. 12 proc. pracodawców prognozuje spadki zatrudnienia, optymistami jest 23proc. pracodawców).Czy mamy do czynienia z chwilowym załamaniem czy może z postępującą zapaścią na runku pracy?
Więcej: LINK