Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 15/11/2019

RP: Pieniędzmi z konta VAT można opłacić również ZUS i podatek dochodowy

Podzielna płatność, która obowiązuje przedsiębiorców przy transakcjach, których kwota jest wyższa niż 15 000 zł, budzi wiele wątpliwości. Głównym problemem jest przede wszystkim ryzyko zablokowania środków na koncie kontrolowanym przez Urząd Skarbowy, co prowadzić mogło by do utraty płynności finansowej firmy.

Do tej pory pieniądze z konta, na które wpływał podatek VAT, mogły być przeznaczone jedynie na zapłacenie podatku z faktur wystawianych przez kontrahentów lub VAT-u płaconego przez samego przedsiębiorcę. Rodziło to lęk, że nadwyżki pieniędzy zostaną na koncie zamrożone. Od początku listopada przedsiębiorcy będą mogli opłacić z tego konta również podatek dochodowy (PIT lub CIT), składki ZUS oraz akcyzę. Przedsiębiorca będzie mógł również wystąpić o przelanie pieniędzy na zwykły rachunek bankowy firmy. Na odblokowanie środków fiskus ma 60 dni.

Od 1 listopada 2019 r. split payment jest obowiązkowa przy rozliczaniu transakcji za towary lub usługi m.in. w branży budowlanej, elektronicznej, obrocie metalami nieszlachetnymi, wyrobami jubilerskimi, odpadami i surowcami wtórnymi czy sprzedaży hurtowej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.

Źródło: Rzeczpospolita

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018