Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, przygotowany przez przedstawicieli organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy, trafił do konsultacji społecznych.
Minister pracy powiedział, że przez długi czas nad projektem pracowali wyłącznie partnerzy społeczni, ministerstwo pracy włączyło się w ostatnich tygodniach. Po burzliwych obradach udało się osiągnąć kompromis i porozumienie w najważniejszych kwestiach. Podstawową zmianą jest powołanie Rady Dialogu w miejsce Komisji Trójstronnej. Członków Rady będzie powoływał Prezydent RP, funkcja przewodniczącego będzie rotacyjna. Określono także zasady głosowania w ramach stron rady nad wspólnymi opiniami. Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza porozumienie z partnerami społecznymi to nowe otwarcie dialogu w Polsce. Projekt gwarantuje wzmocnienie partycypacji społecznej i zwiększenie niezależności Rady.
Nad dokumentem pracowali wspólnie eksperci związków z NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych; pracodawców z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club oraz przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej.
Więcej: LINK