Puls Biznesu: Firmy zaczynają życie po kryzysie

Jak informuje „Puls Biznesu” polskie firmy wywinęły się trzeciej fali kryzysu i odczuwają poprawę sytuacji gospodarczej. popyt rośnie, a zatory płatnicze ustępują. Brakuje jeszcze tylko odbicia inwestycji.

W trzecim kwartale spadł odsetek firm, które maja problemy ze sprzedażą. Przedsiębiorcy prognozują, że zamówień będzie coraz więcej – Zapoczątkowany jeszcze w 2010 r. trend słabnięcia nowych zamówień odwraca się – przekonują analitycy NBP. O 2 proc. zmniejszyła się także ilość firm, które jako główną barierę podają problem zatorów płatniczych.

Coraz lepiej radzą sobie eksporterzy. Nie dość, że wartość zagranicznej sprzedaży rośnie (w pierwszych ośmiu miesiącach roku o 6,1 proc.), to jeszcze jest coraz bardziej zyskowna. Już tylko 1,9 proc. eksportu to transakcje nieopłacalne. To najlepszy wynik w historii badania. Kwartał temu straty przynosiło 2,6 proc. eksportu, a rok temu — 3,3 proc. Wcześniej bywały nawet kwartały, w których nieopłacalne transakcje stanowiły kilkanaście procent obrotów.

Więcej:pb.pl
17.10.2013
Jacek Kowalczyk
LINK