29 czerwca 2011 roku Komisja Europejska przyjęła projekt nowych Wieloletnich Ram Finansowych dla Unii Europejskiej, tj. projekt budżetu na lata 2014-2020.
KE proponuje utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę spójności i rolną, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE. Propozycja budżetu stanie się jednym z głównych tematów debaty państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego w najbliższych kilkunastu miesiącach. Zamiarem KE jest przyjęcie ostatecznej wersji budżetu pod koniec 2012 roku, za prezydencji cypryjskiej.
Dyskusję rozpocznie polska prezydencja – na nieformalnym spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE pod koniec lipca w Sopocie. Na październik 2011 roku, też w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, zapowiedziana została Konferencja w sprawie budżetu 2014-2020 z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych. Ważną rolę w tej dyskusji odgrywać będą partnerzy społeczni.
Inni interesariusze, w tym organizacje reprezentujące europejskie MŚP rozpoczęły dyskusję tuż po opublikowaniu projektu budżetu przez KE.
Europejska Unia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME) zorganizowała w Brukseli 4 lipca 2011 r., wspólnie z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, konferencję poświęconą doświadczeniom z okresu obowiązywania aktualnych ram finansowych 2007-2013 i wyzwaniom na przyszłość w kontekście potrzeb i oczekiwań MŚP w Europie.
Dyskusja, jaka miała miejsce podczas konferencji dała możliwość przedstawienia swoich oczekiwań i pomysłów reprezentantom instytucji krajowych i europejskich oraz partnerom społecznym, członkom UEAPME. Dialog między takimi stronami będzie miał z pewnością korzystny wpływ na sformułowanie ostatecznej wersji Wieloletnich Ram Finansowych.
Informacja z konferencji „Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020. Potrzeby i oczekiwania Rzemiosła i MŚP”, Bruksela, 4 lipca 2011 r.: LINK
Linki do aktualnie dostępnych wersji językowych budżetu (Wszystkie wersje językowe budżetu, w tym PL aktualnie dostępna tylko część II): LINK
Wersja angielska: LINK