Reprezentatywne organizacje pracodawców (Związek Rzemiosła Polskiego, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club – Związek Pracodawców) przygotowały wspólne stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dn. 20 października 2014 r. Uwagi zostały przesłane, w ramach trwających konsultacji, do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Organizacje pracodawców poparły potrzebę wprowadzenia zmian prawnych, które przyczynią się do stabilizacji zatrudnienia na podstawie umów terminowych. Przygotowany w tym zakresie projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedsiębiorcy uznali za wyważony, jednak zgłoszono szereg kluczowych zastrzeżeń. Wynikają one ze specyfiki polskiego rynku pracy. Wciąż powiększająca się szara strefa, może się znacznie rozrosnąć, jeśli regulacje prawe będą zbyt sztywne.
W stanowisku przesłanym do MPiPS zwrócono uwagę, na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą wprowadzanie ograniczeń dotyczących umów na czas określony. Przedłużanie okresu wypowiedzenia w takich umowach może przyczynić się do zwiększania ilości kontraktów na zlecenie. Pracodawcy podkreślili, że im bardziej rygorystyczne przepisy Kodeksu pracy, tym szybciej będzie się zwiększać liczba zawieranych umów cywilnoprawnych.
Poparcia przedstawicieli przedsiębiorców nie zyskała również nowa formuła zawierania umów na okres próbny. Konieczne jest wydłużenie czasu ich trwania do 6 miesięcy. Mimo że ta umowa jest jednym z kontraktów terminowych, to jednak różni się od innych szczególnym przeznaczeniem i fakultatywnością zawierania. Umowa na okres próbny ma na celu sprawdzenie kompetencji i umiejętności pracownika do pracy oraz zapoznanie się pracownika z warunkami pracy w danym zakładzie. Firmy wdrażają obecnie nowoczesne technologie, wprowadzają innowacje, powierzają pracownikom drogi i wymagający szczególnych umiejętności sprzęt, stosują atypowe rozwiązania w zakresie organizacji pracy, ograniczają zakres podporządkowania dając pracownikom większy zakres swobody i samodzielności. W związku z tym nie można przyjąć, że racjonalny okres próbny wynosi zaledwie 3 miesiące.
Pracodawcy przedstawili także uwarunkowania, które powinny wpłynąć na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia powinna być uzależniona od stażu pracy, co wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie C 38/13. Proponowane okresy wypowiedzenia: 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy, 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy są w opinii organizacji pracodawców najbardziej optymalne. Utrzymanie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nie jest zasadne, ponieważ nierzadko utrudnia on pracownikom szybkie podejmowanie zatrudnienia u nowego pracodawcy.
Stanowisko organizacji pracodawców w załączniku