Polska: Polskę mogą podbić lekkie fińskie domki z drewna

„Województwo dolnośląskie stanie wkrótce centrum budowy drewnianych domków rodem z Finlandii. Dołączą do kanadyjskich, które sprzedają się w Polsce jak nigdy dotąd. A to za sprawą drogich materiałów do budowy domów murowanych oraz rosnących kosztów pracy” – czytamy w Polsce.

„- w Finlandii odwiedziliśmy miejsca, gdzie stawia się drewniane domy. Rozmawialiśmy z ich mieszkańcami – mówi Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu. – Ogrzewają domy prądem. Choć energia elektryczna jest tam dużo droższa niż u nas, to w sumie wydają mniej niż trzeba wyłożyć na ogrzewanie murowanego domu w Polsce”.

„Na mocy podpisanej umowy dolnośląscy rzemieślnicy będą mogli jeździć na szkolenia do Finlandii i upowszechnić technologie do budowy domów i doświadczenie w swoich firmach. Zainteresowanych jest już ich kilkadziesiąt. Finowie prawdopodobnie utworzą też na Dolnym Śląsku firmę, która będzie produkować takie domki”.

„Zdaniem ekspertów rosnąca popularność alternatywnych domów może przerodzić się w stały trend, a lekkie i zgrabne domki mają szansę stać się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przede wszystkim, dlatego że nic nie wskazuje, by tradycyjne materiały budowlane miały zacząć tanieć”.

Więcej: Polska
Polska
Ryszard Żabiński
14.05.08