Polska: Od latarni do smoka

„Ryszard Mazur jest mistrzem rzemiosł artystycznych, twórcą m.in. smoków przy fontannie na pl. Solnym, latarni na moście Oławskim czy bramy wjazdowej do rezydencji arcybiskupstwa wrocławskiego” – czytamy w Polsce.

„Rzeźby Ryszarda Mazura w metalu można od poniedziałku oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Zobaczymy ponad sześćdziesiąt rzeźb, a także zdjęcia prac artysty, które znajdują się we wrocławskiej przestrzeni miejskiej. Mazur jest laureatem wielu nagród, m.in. tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego przyznanego mu przez minister kultury i sztuki. Jest jednym z nielicznych artystów kowali, którzy swoje prace wykonują ręcznie. Używa narzędzi niewiele różniących się od tych stosowanych 200 lat temu. Inspiracje czerpie z życia codziennego – wpływ na niego może mieć pajęczyna w rogu kuźni, kot śpiący na palenisku albo szczapa drewna o nietypowym rysunku słojów i sęków. Te inspiracje „przemyca” potem w postaci dodatków do swoich rzeźb”.

„Wystawie Ryszarda Mazura będzie towarzyszył pokaz rzeźb jego córki Agnieszki Mazur, absolwentki wrocławskiej ASP. Wystawa potrwa do 15 sierpnia”.

Polska 01.07.2008