Polska Gazeta Krakowska Tarnowska: Święto Chleba na ludowo

„Kilkuset rzemieślników i rolników ze wschodniej Małopolski zjedzie w niedzielę do miasta na Diecezjalne Święto Chleba. Już po raz IX odbędzie się Diecezjalne Święto Chleba Uroczystości rozpoczną się w najbliższą niedzielę, o godzinie 14.30.” – czytamy w Dzienniku Polskim.

„Na pierwszy ogień zaplanowano wręczenie medali okolicznościowych z okazji 625. rocznicy nadania miastu praw miejskich. Tym razem wyróżnienia otrzymają Cechu Rzemieślników, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Brzeskich oraz zarządy i prezesi jednostek OSP w gminie Brzesko. Będzie to kolejna grupa ludzi, którzy otrzymają wyróżnienie. Jak mówi burmistrz Grzegorz Wawryka, samorząd nagrodzi ponad dwieście osób.”

„- To ludzie, którzy swoją pracą, służbą publiczną, działalnością społeczną mieli wielki wpływ na rozwój miasta i gminy. Nagrodzeni to osoby, które mogą świecić przykładem, są chlubą Brzeska i gminy. Oni, ale nie w świetle fleszy fotograficznych czy błysku kamer, zmieniają naszą gminną rzeczywistość, zmieniają na lepsze – tłumaczy burmistrz Grzegorz Wawryka Miasto przyjęło demokratyczny sposób wyłaniania kandydatów. Mogli być zgłaszani przez firmy, stowarzyszenia organizacje pożytku publicznego. Święto Chleba rozpocznie msza, koncelebrze będzie przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc.’

'Podczas nabożeństwa zostanie poświecony sztandar cechowy. Po mszy, zaplanowano także występy artystyczne. Obrzęd chlebowy przygotował zespół Mali Porębianie (z Poręby Spytkowskiej). Na koncert zaproszono także zespół Mali Iwkowianie oraz eksportową grupę gminy – Krakowiaków Ziemi Brzeskiej.
Organizatorami Diecezjalnego Święta Chleba są: Urząd Miejski w Brzesku, tutejsze Starostwo Powiatowe, Zarząd Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury oraz parafia pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła Jak mówią organizatorzy celem święta jest pokazanie roli chleba w naszym życiu codziennym. Symbolika chleba towarzyszy katolikom od dwóch tysięcy lat. To święto rzemieślników i rolników.”

Więcej: Dziennik Polski Tarnowski
Mirosław Kowalski
04.09.2010