PAP: KT: dyskusja o zmianach w OFE przesunięta na 3 grudnia

„Dyskusja w Komisji Trójstronnej o zmianach w OFE, proponowanych przez zespół ministra Michała Boniego, została przesunięta z 25 listopada na 3 grudnia. Boni powiedział w sobotę PAP, że nie wszystkie instytucje i organizacje oceniające projekt przesłały już swe opinie” – podaje PAP.

 

„Przyczyną przełożenia terminu posiedzenia zespołu ubezpieczeń był wniosek ministra Boniego, by mógł on mieć więcej czasu na zebranie brakujących opinii w ramach konsultacji, a także na gruntowne przygotowanie odpowiedzi na pytania zadawane przez partnerów społecznych z komisji, których jest bardzo dużo”- powiedział przewodniczący zespołu ubezpieczeń KT prof. Jan Klimek.

„Uwagi do założeń przesłały do KPRM m.in. Związek Rzemiosła Polskiego, Giełda Papierów Wartopściowych, NBP, ZUS, Ogólnopolskie Porozumienie związków zawodowych”.

 
Zgodnie z założeniami zmian organizacji i funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych – przygotowanymi przez zespół Boniego – mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi – bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Do subfunduszu A obligatoryjnie byłyby kierowane składki osób mających mniej niż 40 lat. Starsi mogliby wybrać między subfunduszem A, a obecnym, tzw. B, inwestującym w sposób mieszany – w akcje i obligacje. Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki byłyby przekazywane do subfunduszu C.

Więcej: źródło PAP