Ograniczenie handlu w niedziele

Sejm zdecydował o kontynuowaniu już w komisji polityki społecznej i rodziny prac nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Projekt zakazuje handlu w placówkach handlowych w niedziele oraz ogranicza możliwości jego prowadzenia w wigilie Bożego Narodzenia i w Wielkie Soboty. Ogranicza też możliwość wykonywania w tych dniach innych czynności sprzedażowych w podmiotach świadczących usługi na rzecz handlu.

Projekt definiuje kluczowe dla ustawy pojęcia, w tym handlu, niedzieli, placówki handlowej, podmiotu świadczącego usługi na rzecz handlu, innych czynności sprzedażowych oraz osoby zatrudnionej i zatrudnienia. Zgodnie z zapisem placówkami handlowymi są  wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w fosrmie sklepów internetowych. Projektowane przepisy mają objąć także franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji.

Określone zostały także kategorie podmiotów, które w te dni będą mogły prowadzić sprzedaż – chodzi m.in. o placówki, gdzie handel prowadzi sam właściciel (z wyłączeniem umów franczyzy i agencji); stacje paliw płynnych, placówki piekarniczo-ciastkarskie, apteki i kwiaciarnie. Wnioskodawca proponuje, by nieprzestrzeganie zakazu  handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę podlegało grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.