Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 11/10/2016

Sprzedaż żywności przez rolników

Na ostatnim posiedzeniu, sejm w pierwszym czytaniu pracował nad poselskim projektem ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw. Celem projektu jest stworzenie warunków do sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych przez rolników w sposób tradycyjny, domowy, z własnego gospodarstwa.

Proponowana ustawa ma przywrócić tradycyjną rolę rolnika jako wytwórcy i przetwórcy żywności oraz otworzyć nowy rynek naturalnej i zdrowej żywności dla konsumentów. Ma również poprawić budżety domowe gospodarstw rolnych, szczególnie małych i średnich. Ustawa ma pomóc w likwidacji szarej strefy sprzedaży przetworzonych produktów rolnych. Projekt dotyczy produkcji, przetwarzania oraz sprzedaży przez rolnika żywności nieprzetworzonej i przetworzonej. Sprzedaż ma być prowadzona tylko w sposób i w miejscach określonych w projekcie (np. w miejscach wytworzenia żywności, zamieszkania sprzedającego lub kupującego, na targowiskach, festynach, wystawach).

Dopuszczone ma być też prowadzenie sprzedaży na terenie całego kraju, bez limitu odległości od gospodarstwa. Projekt określa zasady przetwarzania przez rolnika produktów żywnościowych przeznaczonych na sprzedaż (chodzi m.in. o przetworzenie w sposób naturalny i tradycyjny, bez dodatków sztucznych i identycznych z naturalnymi). Ponadto projekt wprowadza domniemanie, że rolnik jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywności oraz warunki higieniczne dla produktów przeznaczonych do sprzedaży. W projekcie zaproponowano, aby z podatku dochodowego zwolniony był przychód z tytułu sprzedaży bezpośredniej przez rolnika do 75 tys. złotych rocznie.

Marszałek Sejmu zaproponował skierowanie projektu do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W dyskusji zgłoszono wniosek o skierowanie projektu wyłącznie do Komisji Rolnictwa i do Komisji Zdrowia. Zostanie on rozstrzygnięty w głosowaniach na następnym posiedzeniu.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018