Nowoczesna edukacja zawodowa i techniczna potrzebna od zaraz

Pod tym tytułem ukazała się informacja na stronie ministerstwa gospodarki, w której czytamy, że pomimo wysokich wskaźników bezrobocia wśród młodych ludzi, polscy przedsiębiorcy mają coraz większe problemy w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. Według danych Bilansu Kapitału Ludzkiego PARP, 600 tys. wakatów w gospodarce pozostaje nieobsadzonych. Wśród przyczyn tego stanu pracodawcy wskazują brak umiejętności technicznych kandydatów.

Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, w którym więcej osób studiuje niż uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych. Niestety wzrost liczby studentów nie przyczynia się ani do rozwoju gospodarki innowacyjnej, ani do wzrostu liczby patentów, czy do lepszej współpracy pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami.

Firmy działające w sektorze motoryzacyjnym bardzo mocno odczuwają brak odpowiednio przygotowanej kadry. Branża, która ma dla polskiej gospodarki strategiczne znaczenie, poszukuje pracowników o szczególnie wysokich technicznych kwalifikacjach, którzy mogliby sprostać dynamicznym zmianom technologicznym w tym sektorze. W tym obszarze działa również ok. 13 tysięcy warsztatów samochodowych, które podobnie jak zakłady produkujące samochody, poszukują zdolnych mechaników.

Na rynku brakuje także średniej kadry technicznej, która nie tylko posiadałaby przygotowanie teoretyczne, ale też praktyczne umiejętności, których oczekują firmy prowadzące w Polsce nowoczesną produkcję. Dualny system kształcenia, którego model jest rozpowszechniony w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, zapewniający wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną, jest w Polsce niezbędny.
Więcej: LINK