Money.pl: ZUS nie zapłaci „chorobowego” zadłużonym przedsiębiorcom. Nowe przepisy szokują

Zmienione od stycznia 2018 r. zasady opłacania składek mają swoje niespodziewane konsekwencje. „Przedsiębiorcy z zaległościami w opłacaniu składek ZUS nie będą dostawać wypłaty za „chorobowe”. Póki nie spłacą swojego długu.
 
Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie wpłaty przedsiębiorcy wysyłają na oddzielne, indywidualne dla każdej firmy konta w ZUS. Okazuje się, że przelewy z zadłużonych firm idą w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszych zaległości. A to ma wpływ na wypłaty kwot za zwolnienia chorobowe” – cytujemy za portalem Money.pl (źródło Rzeczpospolita).
 
– Okazuje się, że najbardziej na zmianach miga ucierpieć samozatrudnieni. Jeżeli są w ZUS zadłużeni ich bieżące składki przelane zostaną na poczet zaległości,  a oni stracą prawo do zasiłku z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.  Z wypowiedzi rzecznika Zakładu Ub4zpieczeń Społecznych wynika, że problem ten dotyczy obecnie  „100 tys. prowadzących działalność, którzy przed zmianą przepisów opłacali składkę na to dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli nie uregulowali zaległości, stracili właśnie prawo do zasiłku”.
W związku z tym, ZUS rozpoczął wysyłkę listów do firm jednoosobowych  o spłatę długu.  Jako, że liczba dłużników jest długa, zakończenie wysyłania listów przewidziane jest w maju.
Więcej: 
Money.pl
oprac. Jacek Frączyk
15.02.2018