Money.pl: Trwają prace nad ustawą o ochronie danych osobowych.Łatwiej dla MSP

 Już pod koniec maja zaczną obowiązywać zupełnie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO)  . Prace nad ustawą trwają. „Ministerstwo zaproponowało złagodzenie pewnych obowiązków. Eksperci są zdania, że to krok w złym kierunku- czytamy na portalu Money.pl. Zmieni się ponad 130 aktów prawnych. 

 
Firmy, na które spadną nowe obowiązki, mają coraz mniej czasu, by wdrożyć rozwiązania, nie maja zbyt dużo czasu na przygotowanie się. A zmian będzie naprawdę sporo i już należałoby się do nich przygotować. Tym bardziej, że na spóźnialskich, którzy po 25 maja będą naruszali przepisy, nie będzie taryfy ulgowej. Rozporządzenie przewiduje bardzo wysokie kary.
 
Nie jest jeszcze znany ostateczny kształt nowych przepisów. „Ministerstwo opublikowało nową wersję ustawy, w którym zaproponowano wyłączenie czterech przepisów RODO dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Takie firmy nie musiałyby podawać części informacji, np. o tym, jak długo będą przetwarzać dane, o prawie żądania dostępu do tych danych, ich sprostowania czy usunięcia. Wyłączenia te nie miałyby zastosowania do firm, które gromadzą dane wrażliwe” – informuje Polska Agencja Prasowa.
Więcej: LINK