Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 30/06/2008

Kurier poranny: Odznaczony rzemieślnik

„Jak mały był, to już chodził i braciom ciosał tyble. Teraz za ponad 40 lat pracy dostał Szablę Kilińskiego - najwyższe odznaczenie dla polskiego rzemieślnika.” – czytamy w Kurierze Porannym.

”- Dookoła, gdzie spojrzeć, i w Hajnówce, i w wioskach, to wszystko moje budownictwo - opowiada już 78-letni Aleksander Kondratiuk. - Bo w tamtym czasie, po wyzwoleniu, wszystko na gwałt się budowało i było huk roboty. Nie wyrabiałem się z tym wszystkim. Zamówień miał na dwa lata do przodu. Budował domy nawet za Koszalinem, w Warszawie czy Łodzi.”

”Dzięki sprawnym rękom Aleksandra Kondratiuka także wiele zabytków w Białowieży odzyskało blask. Robił remont m.in. bramy pałacowej, parkingu Zwierzyniec. Pracował przy domu kultury, kinie "Żubr”. Rzemiosło Kondratiuka trafiło nawet do świata filmu. W 1975 roku jego zakład robił scenografię, czyli krzyże, domy i płoty do filmu "Domy z deszczu” w reżyserii Ryszarda Bera. Pracował też przy filmie Grzegorza Skurskiego >>Rykowisko<<”.

”Przez te wszystkie lata wyszkolił wielu uczniów, którzy teraz prowadzą własne zakłady. Lekko licząc, było ich co najmniej 30.”

”- Kiedyś dłuto mogło odłupać tylko tyle z drewna, ile trzeba było. Serce i duszę trzeba było w robotę włożyć. Na tym polegała cała finezja tego zawodu. Teraz po prostu ustawia się maszynę - mówi wiekowy mistrz rzemieślniczy.

”I koledzy go docenili. 19 czerwca Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował go najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - Szablą Kilińskiego. A to nagroda przyznawana nielicznym, "cedzona” przez środowisko rzemieślnicze. Dostają ją osoby naprawdę wyjątkowe, m.in. Jan Paweł II czy prezydent RP.”

”- Przyczynił się do rozwoju rzemiosła na Podlasiu, ale trzeba też powiedzieć, że to wyjątkowy rzemieślnik - mówi Jacek Hordejuk, dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. - To dobry przykład, jak budować rodzinną tradycję i biznes na pokolenia.”

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018