Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 08/05/2008

Gazeta Podatnika: ZRP: Skrócić czas przechowywania kopii paragonów

"Związek Rzemiosła Polskiego jest przeciwny zmianom zaproponowanym w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Po wejściu w życie dla dużej grupy małych przedsiębiorstw stanowiłyby one pogorszenie dotychczasowych warunków przechowywania kopii dokumentów fiskalnych. Ministerstwo Finansów chce nałożyć na podatników obowiązek ich przechowania w formie czytelnej" - czytamy w Gazecie Podatnika.

"Projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących jest próbą rozwiązania problemu archiwizowania papierowych kopii dokumentów kasowych. Ma umożliwić sporządzanie kopii drukowanych dokumentów na nośnikach elektronicznych. Zdaniem ZRP, większość firm nie będzie w stanie skorzystać z tej możliwości. Większość podatników, z uwagi na niewielką skalę prowadzonej działalności, nie zdecyduje się wymienić posiadanych kas fiskalnych na droższe urządzenia, których zakup nie będzie objęty ulgą podatkową".

Duża grupa podatników - po wejściu w życie rozporządzenia - musiałaby się za to liczyć z dodatkowymi obostrzeniami. Nowy przepis mówiący o 5-letnim okresie przechowywania kopii dokumentów kasowych zobowiązuje podatników do "przestrzegania warunków przechowywania tych dokumentów, które gwarantują zachowanie ich w formie czytelnej w tych okresach z uwzględnieniem warunków i wymogów podanych przez producenta lub importera kas wprowadzających urządzenia do obrotu odnoszących się do zalecanych przez nich parametrów papieru, właściwości stosowanych informatycznych nośników danych, jak i urządzeń współpracujących z kasą".

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018