Gazeta Wyborcza: Uczniowie chcą być kucharzami i dziennikarzami

„Najbardziej popularne wśród tegorocznych gimnazjalistów nie są szkoły z czołówek rankingów, ale te zachwalane przez znajomych i forumowiczów. Największą konkurencję w tym roku mają kandydaci na kucharzy, dziennikarzy i fotografów” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

„Zaskakujący jest tegoroczny rekordzista wśród ogólniaków pod względem liczby chętnych na jedno miejsce w klasie. Nie renomowana „jedynka” czy „szóstka” ani najbardziej popularna przed rokiem „ósemka”, ale XIV LO z Zespołu Szkół Chemicznych przy ul. Łukasiewicza”.

„Od kilku lat młodzież coraz częściej wybiera technika, bo kończąc taką szkołę, ma już zawód w ręku, a decyzję o dalszym kształceniu może podjąć w zależności od potrzeb. Tegoroczna rekrutacja pokazuje to zjawisko. Zespół Szkół Gastronomicznych jest najbardziej obleganą szkołą w mieście. O miejsce w klasie kucharzy stara się sześciu kandydatów, w klasie hotelarskiej – pięciu, kształcącej kelnerów – trzech. 351 gimnazjalistów chce się uczyć w technikum budowlanym (w szkole są 224 miejsca), 148 w zawodówce (na 96 miejsc). Dwa razy więcej chętnych niż miejsc jest w technikum ekonomicznym i elektronicznym. Niesłabnącym powodzeniem cieszy się także technikum samochodowe i fryzjerskie”.