Gazeta Wyborcza Łódź: W Nagawkach powstaje Centrum Folkloru Polskiego

„Założyli stowarzyszenie, wywalczyli 10 min dotacji z Unii. Teraz budują skansen z Akademią Rzemiosła Tradycyjnego, dwoma teatrami i stadniną.”

„Projekt nazywa się „Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego” – bo zabytkowe budynki mają tętnić życiem. W jednym ma być hotel. W innych – sala bankietowa i ośrodek konferencyjny. Będą dwa teatry – letni i zimowy i budynek Stajni z wozownią – Skansen znajduje się na szlaku konnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (najdłuższego w Europie). Na początku października rozpoczęto budowę skansenu. Tańczyły ludowe zespoły, zaśpiewał Bogusław Mec. Goście mogli wesprzeć budowę „Żywego Skansenu – Centrum Folkloru Polskiego” przez kupno cegiełek i udział w aukcji dziel sztuki. Pierwszy etap prac powinien się zakończyć w 2012 r.”

„Organizatorzy spieszą się, żeby zdążyć z atrakcjami przed Euro 2012. Ale to nie koniec inwestycji. W planach jest jeszcze kontynuacja projektu – Akademia Rzemiosła Tradycyjnego. – Tym razem chcemy sięgnąć po unijne fundusze na edukację lub kulturę. W skansenie będzie można zobaczyć jak pracują: cieśla, kowal, garncarz, drukarz, zdun. Będzie też można poznać tajniki tkania tkanin starymi metodami. Jeśli uruchomimy starą drukarnię, zapewnimy sobie również wydawnictwo – opowiada Maria Sadzewicz-Nowak, która od lat opiekuje się dziecięco – młodzieżowym zespołem pieśni i tańca Mrożanie z Nagawek.”

Więcej: lodz.gazeta.pl
18.10.2010