Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 25/03/2009

Gazeta Wyborcza: Karta Trójmiasta: nie ma sieci szkół

„Jednym z postulatów Karty Trójmiasta był apel o stworzenie sieci szkół dostosowanej do potrzeb rynku pracy. Czy to się udaje trójmiejskim samorządom? Owszem, ale każde z miast robi to oddzielnie” – czytamy w Gazecie Wyborczej Trójmiasto.
„Kształcenie zawodowe - począwszy od poziomu szkół zasadniczych, na uczelniach skończywszy - powinno reagować na stale zmieniające się potrzeby lokalnego rynku pracy. Kształcenie za ciężkie pieniądze fizyków jądrowych w kraju, który nie ma ani jednej elektrowni jądrowej, albo demografów bez żadnych szans na zatrudnienie - jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto i pozbawianiem ludzi perspektyw. Likwidacja Stoczni Gdynia i problemy Stoczni Gdańsk każą zastanowić się np. nad przyszłością szkół przygotowujących stoczniowców. Teraz stocznia upada. Jaka przyszłość czeka ZSBO? - Musi zmienić profil. Od września rozpocznie naukę klasa o profilu technik obsługi terminali portowych - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni ds. oświaty.”

”Gdańsk poszedł dalej i oddał kształcenie zawodowe w ręce Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Izba, która od września ub.r. prowadzi Pomorskie Szkoły Rzemiosł, na podstawie własnych analiz dotyczących braków kadrowych ustala planowane profile kształcenia. O podobnym rozwiązaniu myśli teraz Gdynia. Również w Gdańsku nie brakuje firm współpracujących ze szkołami. - Choćby Toyota, która porozumiała się z Zespołem Szkół Samochodowych - mówi Jerzy Jasiński, zastępca dyrektor wydziału edukacji UM Gdańska.”

Więcej: LINK
Katarzyna Fryc
25.03.2009

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018