Gazeta Wyborcza Częstochowa: Odnalazła się tablica z nazwą ul. Kilińskiego

„Ma prawie 100 lat. Zaginęła w czasie wyburzenia w 1963 roku domu Pod Zegarem, w którego ścianę była wmurowana.” – czytamy w Gazecie Wyborczej Częstochowa „28 stycznia 1919 roku cała Polska obchodziła 100-lecie śmierci bohaterskiego szewca, przywódcy insurekcji kościuszkowskiej i patrona rzemiosła – Jana Kilińskiego. W Częstochowie zdecydowano, że dotychczasowa ul. Piękna będzie nosić jego imię. Na ścianie narożnej kamienicy sióstr Marii i Ireny Buglewskich miała pojawić się tablica upamiętniająca ten fakt. Na dzień święta wyznaczono 2 lutego 1919 roku. „

”Tablica wyznaczająca początek ul. Kilińskiego przetrwała ponad 40 lat. Ślad po niej zaginął pod koniec 1963 roku, kiedy kamienica Pod Zegarem została zburzona. Na bloku, który stanął na rogu, nowa tablica zawisła dopiero w 1988 roku.”

” Niedawno do antykwariatu Wolumen przyszedł chłopak. – Zapytał, czy byłbym zainteresowany zakupem tablicy z napisem „ulica Jana Kilińskiego 1919 r.”. Byłem, choć wtedy nie wiedziałem, z czym mamy do czynienia – opowiada Piotr Karoński, właściciel antykwariatu.”

Małgorzata Gawlik z Wolumenu od chłopaka i jego ojca dowiedziała się, że tablicę wykopali w rodzinnym ogródku. – Być może dziadek młodego człowieka pracował przy rozbiórce kamienicy – spekuluje Karoński – a że nikt nie był zainteresowany przechowaniem zdjętej tablicy, wziął ją na pamiątkę. A może chciał uratować historyczny przedmiot od wyrzucenia na kupę gruzu?”