Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 12/03/2008

Rzeczpospolita: Renciście przedsiębiorcy są traktowani nierówno

„Do końca ubiegłego roku renciści prowadzący działalność gospodarczą nie musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Wszyscy wnosili tylko składkę na ubezpieczenia zdrowotne” – informuje dziennik Rzeczpospolita.

„Od stycznia zmieniła się sytuacji niektórych rencistów pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy: prowadzący jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą i wspólnicy spółek cywilnych muszą płacić obowiązkowe składki emerytalną, rentową, wypadkową (niektórzy też na Fundusz Pracy) do czasu, aż przejdą na emeryturę”.

„Gdy pojawił się pomysł objęcia przedsiębiorczych rencistów obowiązkowymi ubezpieczeniami, uzasadniano to tym, że wszyscy muszą płacić składki. Kiedy odwlekano wprowadzenie przepisów w życie, argumentowano, że potrzebny jest czas, aby znaleźć akceptowalną systemowo formułę oskładkowania. Tego czasu jednak nie wykorzystano – zauważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego”.

„Gdy na część rencistów nałożono obowiązek opłacania składek, to z obawy przed ich niezadowoleniem zapewniono, że PFRON je zrefunduje”. Otrzymanie refundacji wymaga jednak dopełnienia wielu formalności – od rejestracji przez comiesięczne raporty.
„– Powstała zbędna kolejka, obieg dokumentów i pieniędzy. Koszty biurokratycznej obsługi refundacji wkrótce przewyższą koszt ulgi. Moim zdaniem to zresztą przejściowe rozwiązanie na drodze do pełnego obciążenia tych rencistów składkami – uważa Jerzy Bartnik”.

Więcej: Rzeczpospolita
Magdalena Januszewska
07.03.2008

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018