Gazeta Prawna: Przedsiębiorcy nie chcą kupować nowych kas fiskalnych

„Przedsiębiorcy nie akceptują nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Podatnik, który nie będzie chciał przechowywać paragonów, będzie musiał kupić nową kasę. Mimo że nowe urządzenia pozwolą na oszczędności, małych firm nie będzie na nie stać” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kasy rejestrujące, opracowany przez Ministerstwo Finansów, znajduje się właśnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Zmiany w tym rozporządzeniu miały rozwiązać przede wszystkim kwestię przechowywania przez podatników papierowych paragonów. Zdaniem samych zainteresowanych – czyli przedsiębiorców – ten problem, dzięki przedstawionemu rozporządzeniu, nie zostanie rozwiązany”.

„Związek Rzemiosła Polskiego sprzeciwia się propozycjom ministerialnym w tym zakresie. Zdaniem Związku większość firm nie będzie w stanie skorzystać z możliwości zakupu nowych urządzeń, które będą archiwizować paragony na kopiach elektronicznych. Są one dla nich za drogie, a w dodatku nie będą objęte ulgą”.

„Omawiając projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas, trzeba wskazać też na jego pozytywne rozwiązania. Zakłada on m.in. znaczne ułatwienie w przechowywaniu kopii paragonów pod postacią zapisu elektronicznego”.