Gazeta Prawna: Pracodawcy mogą otrzymać dopłaty do wynagrodzeń dopiero jesienią

„Rząd i partnerzy społeczni wciąż negocjują ostateczną wersję Pakietu Działań Antykryzysowych. Sejm może nie zdążyć z jego uchwaleniem przed wakacjami” – czytamy w Gazecie Prawnej.
 
„Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedziała w Polskim Radiu, że cały pakiet antykryzysowy wejdzie w życie w połowie roku, a najpóźniej jesienią. W praktyce parlamentarzyści mogą nie zdążyć z uchwaleniem kilkunastu ustaw przed wakacyjną przerwą. Ostatnie przedwakacyjne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 14–17 lipca, a Senatu – 29, 30 i 31 lipca”.
 
„Aby pakiet mógł więc wejść w życie przed jesienią, Sejm i Senat musiałyby wyjątkowo sprawnie pracować nad kilkunastoma, często bardzo skomplikowanymi projektami ustaw. Będzie to trudne, a ponadto pakiet może zawetować prezydent, który już raz zawetował np. przepisy znoszące ustawę kominową. Podobne rozwiązanie znalazło się w pakiecie. Co więcej rząd, związki zawodowe i organizacje pracodawców wciąż nie przedstawiły ostatecznej wersji pakietu ustaw. A negocjacje w tej sprawie trwają od stycznia.
– Ostatnia jego wersja jest zbliżona do naszych oczekiwań, ale nadal brakuje w niej projektów, które realizowałyby wszystkie propozycje związków zawodowych i pracodawców – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ”.
 
„Obecnie partnerzy społeczni przygotowują wspólne stanowisko do ostatniej wersji pakietu przedstawionej przez rząd”.
 
„– Są szanse na to, aby Komisja Trójstronna przyjęła pakiet na posiedzeniu 15 maja tego roku – uważa Adam Ambrozik”.
 
„Dopiero wtedy może być on przekazany do Sejmu. Pakiet przewiduje m.in. wypłatę dopłat do pensji oraz tzw. postojowego dla pracowników firm, które ucierpiały w dobie kryzysu gospodarczego, oraz ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony”.
 
Więcej: Gazeta Prawna
06.05.2009